Ak si niekto kúpi dom na základe veľkého pozemku, tuším je to človek milujúci prírodu. Kto by sa chcel predsa venovať odburiňovaniu a neustálej práci počas každodenného zavlažovania ? Starostlivosť o rastliny nie je vôbec jednoduchá vec a chce to najmä veľkú dávku trpezlivosti. Nemusíte byť človek v dôchodkovom veku, aby ste sa mohli postarať o svoju vlastnú floru za domom. Je to vlastne aj forma oddychu, ktorá vás dokáže povzbudiť, len treba chcieť a mať odhodlanie pracovať. Nápady na jednoduché dekoračné rastlinky a ich umiestnenie vo vnútri alebo vonku si povieme o chvíľku. Ak teda máte záujem ďalej čítať a záhradníčenie vás skutočne obohacuje.

ekologie

Pichľavé, ale nádherné
Máte chuť zdokonaliť si izbu alebo len tak si chcete vyskúšať, aké je to prvýkrát zasadiť do črepníka malú rastlinku, o ktorú sa budete ako začiatočník starať ? Jednou z najjednoduchších a najkrajších okrasných rastliniek zasadených v malých roztomilých črepníkoch je kaktus. Treba si dávať pozor na pichliače, ktoré nepríjemné pichajú – hlavne tie najmenšie, čo nie sú na pokožke po poranení vidieť a treba ich odstraňovať pinzetou alebo šmirgľom. Kaktusy sú nenáročné na starostlivosť a netreba ich moc presádzať. Ak chcete krásnu dekoráciu, môžete ich presadiť no treba dávať pozor aj na tie najmenšie korienky, ktoré kaktus potrebuje. Ako iste viete, kaktusy majú domov na púšti, a tak im treba prispôsobiť aj podmienky u vás doma. Majú radi piesočnato-kamenisté pôdy vo vykúrených slnečných bytoch alebo domoch. S ich závlahou si netreba robiť starosti – ak zabudnete, kaktus to vydrží (stačí ho polievať tak štyrikrát do roka). Je možné zakúpiť si mnoho druhov kaktusov a umiestniť ich doma ako solitéry. Niektoré dokonca aj kvitnú, takže možno uvidíte žlté alebo ružovo-červené kvety. Kaktus dokáže byť skvostom každej domácnosti !

rosltina

Lapače nezvanej návštevy
Názov zodpovedá druhu rastlín, ktorých vlastnosti a zafarbenie umožňujú loviť hmyz. Sú to mäsožravé rastlinky, ktoré sa postarajú o domov bez nepríjemných štípancov od komárov, či dotieravých múch. Ich starostlivosť je o trochu zložitejšia, než o kaktusy – ak doma nie je hmyz, nemusíte ju však nakŕmiť, stačí slnečné miesto a o všetko sa postará fotosyntéza. Pestujú sa v rašelinových substrátoch zložením prevažne z rašeliny, dreveného uhlia a piesku. V zimných mesiacoch ich zalievame menej ako počas leta. Tieto rastliny svojim farbením a rôznymi tvarmi vytvárajú doma i vonku nádhernú atmosféru.