Na začiatku histórie peňazí stál barter, alebo výmenný obchod. Keďže takýto systém však nevedeli prijať všetci obchodníci, bolo potrebné vymyslieť iný spôsob. Takto vznikli peniaze.
Ako prví začali peniaze používať Číňania, a to už v 7.storočí. Dôvod bol prozaický. Došla im medená ruda, z ktorej razili mince. Začali teda používať papier, ktorý tam bol známy už od r.100 po Kristovi. Cisár zároveň garantoval vlastníkom rozmenenie papierových peňazí za mince.
A ako vyzerala najstaršia bankovka? Mala 22,5 x 34 cm a bola na nej vyobrazená minca s hodnotou, aby všetci ľudia vedeli, koľkých mincí je daná bankovka hodná.

zlato

V Európesa papierové peniaze začali používať až o tristo rokov neskôr a tiež podobne ako v Číne, išlo o akési núdzové riešenie. Tridsaťročná vojna mala totiž za následok devalváciu hodnoty mincí a tak sa Švédi rozhodli prestať s ich razbou.

V roku 1657 Johan Palmstruch založil banku Stockholms Banco a v roku 1661 boli vydané prvé úverové papiere známe ako „Kreditysedlar“. Keďže ich však Palmstruch pustil do obehu príliš veľa, dostal sa kvôli tomu do väzenia a pred súdom musel uznať svoju zodpovednosť za škody, ktoré tým spôsobil.
S nástupom Viliama III. Oranžského na anglický trón vznikla v roku 1694 Bank of England. Začalo sa s tlačením tzv. „Goldsmithnotes“, ktoré mali byť vymenené za dohodnuté množstvo zlata.

hotovost

V roku 1695 bola založená Bank of Scotland, ktorá si svoj výhradný status tlačiť peniaze udržala až do roku 1717.
Dnes sa na platenie využívajú hlavne moderné technológie. K plateniu nepotrebujete hotovosť. Platiť sa dá aj bezhotovostne a to prostredníctvom kreditných kariet alebo prevodom cez účet, cez mobil. V niektorých krajinách sa stále platí formou výmenného obchodu. Na druhej strane, existuje aj tzv. virtuálna mena – bitcoin alebo kryptomena. Táto mena je mimo kontroly.