Mnohými milovaná ale tiež nenávidená káva. Kávičkári si bez nej nevedia predstaviť svoj život. Nemusíte patriť medzi úplných šialencov, ale ranná šálka tohto nápoja, jednoducho patrí k vášmu životu. Nájdu sa medzi nami i takí, ktorí tvrdia, že káva nášmu organizmu nerobí dobre, a preto sa jej pitiu vyhýbajú? Kto má však pravdu?
Väčšinou počúvame o tom, ako nezdravé je konzumovať kávu v nadmernom množstve a že má na naše telo negatívny vplyv, pretože zvyšuje krvný tlak a tiež tep. V skutočnosti má však táto surovina aj radu pozitívnych účinkov.
- Káva má mierne preháňajúce účinky. Vďaka tomu sa môžeme pravidelne vyprázdňovať, čo ma výrazne pozitívny vplyv na naše črevá. Navyše obsahuje zatiaľ nezistené látky, ktoré chránia hrubé črevo pre toxínmi.
- Pravidelné pitie kávy dokáže pečeň ochraňovať pred cirhózou. Podobne ako pri vyššie spomenutých vlastnostiach, sa vedcom zatiaľ nepodarilo zistiť, aká konkrétna látka stojí za touto funkciou.
- Ochraňuje naše zuby pred vznikom zubných kazov.
- Dokáže z organizmu vyplavovať ťažké kovy a iné škodlivé látky, ktoré sa v ňom ukladajú. Ak si hovoríte ako sa do nášho tela dostanú, tak napríklad z obyčajnej vody. Môžu sa v nej nachádzať prirodzene, alebo sa vyplavovať z kovových častí potrubia.
- Napomáha k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov, takže je ideálnym nápojom v prípade, že chcete schudnúť.
- Telu dokáže dodať potrebnú energiu.
Kávu môžete pokojne piť aj vtedy, keď ste sa rozhodli pre zdravý životný štýl. Aj keby sme zabudli na vyššie spomenuté pozitívne vlastnosti tohto nápoja, nášmu telu neškodí žiadnym výrazným spôsobom. Škodlivá je iba v prípade, že to s ňou preháňame. A to platí v podstate pri všetkom. Tri až päť šálok kávy za deň, je ešte v norme. Ak jej však konzumujete viac, mali by ste to trošku obmedziť. Pitiu kávy sa tiež vyhýbajte už niekoľko hodín pred spánkom. Hlavná časť kofeínu sa nám v tele drží ešte šesť hodín po jej užití. Úplne sa z organizmu vyplaví až po dvadsiatich štyroch hodinách.