Komu sa vlastne oplatí investovať do komodity, akou je fyzické vlastnenie zlata?
Vlastne každému, komu je sympatické vlastníctvo hmotného majetku, ktorého hodnota je navyše veľmi stabilná. Je to komodita, čo nie je vo väčšej miere závislá od systému. Jednoducho zlato ako cenný kov bude mať hodnotu všade a za každých okolností, čo sa ale nedá povedať o papierových peniazoch. Klasickým peniazom a ich kurzu okrem iných faktorov láme väzy inflácia.
Môžeme teda povedať, že investičné zlato predstavuje silnú stránku v majetkovej istote do budúcna. Takáto istota vie mať fyzickú podobu vo forme cenných zliatin, tehličiek a mincí, čo budú cenné aj v prípadnom čase krízy. Ako už bolo spomenuté, ich cennosť prakticky neklesá, držia si stabilnú hodnotu, nehľadiac na škodlivé faktory, ktoré znehodnocujú kurz klasických peňazí. Rizikovejšie sú takisto alternatívne formy investícií do nestálych akcií, burzových papierov, kryptomien a nehnuteľností.
Aby vás táto téma úprimne zaujala, nemusíte mať na účte milióny. A ani vysoký príjem. Investovať sa dá už do jedného gramu populárnych zliatin Argor Heraeus alebo P.A.M.P. Navyše ak ide o zliatiny vysokej rýdzosti, na ich kúpu sa nevzťahuje pridaná čiastka DPH.
Samozrejme tí, ktorí majú na tieto účely odložený väčší kapitál, môžu kúpiť aj zliatky v gramáži napríklad 25, 500 až 1000 gramov. Ak by sme sa na túto vec pozreli z hľadiska výhodnejšej kúpy, je asi efektívnejšie nakúpiť raz a vo veľkom. Lenže samozrejme nie každý má také prostriedky.
- Väčšina slovenských zákazníkov si preto kupuje menšiu gramáž zlata, ale v pravidelných intervaloch.
Jedná sa spravidla o tehličky alebo mince zahraničného pôvodu (Švajčiarsko, Rakúsko, atď.). Dajú sa zakúpiť v predajni, ktorá sa týmto predajom špecifikuje. Nájdete ju aj v hlavnom meste na Dunajskej ulici č. 68 alebo www.slovenske-mince.sk. Mincovna Kremnica a ani Národná banka Slovenska NBS totiž podobný spôsob investície radovým záujemcom neumožňujú.