Investičné spoločnosti v EÚ už nemôžu obchodovať na švajčiarskej burze. Usporiadanie, známe ako „ekvivalencia“, ktoré im predtým umožnilo urobiť to, čo skončilo na konci júna, a Európska komisia sa rozhodla, že ho zatiaľ neobnoví.
V reakcii na krok EÚ Švajčiarsko zakázalo obchodovanie so švajčiarskymi akciami na trhoch EÚ.
Hospodárske vzťahy Švajčiarska s EÚ sa riadia približne 120 samostatnými bilaterálnymi dohodami. Tieto poskytujú švajčiarskym podnikom prístup k väčšine jednotného trhu EÚ.
parlament označil súčasnú situáciu za „zložitú, niekedy nekoherentnú a nie je ľahké ju udržať“.
Majú návrh novej dohody, ale švajčiarska strana najprv navštívila verejnosť a nedávno požiadala o objasnenie.
EÚ sa omeškaním oneskorila a umožnila ukončenie dohody o rovnocennosti pre švajčiarske akciové trhy.
Švajčiarska vláda má obavy, že dohoda by mohla viesť k tomu, že občania EÚ dostanú viac sociálnych dávok.
Obávajú sa tiež, že by to mohlo obmedziť vládne dotácie pre podniky a sťažiť ochranu švajčiarskych miezd, ktoré sú vysoké, z hospodárskej súťaže s nízkymi mzdami.
Existuje však aj širší politický kontext.
Pravicová švajčiarska ľudová strana – ktorá získala najviac hlasov v posledných štyroch voľbách – je nepriateľská voči Európskej únii a voľnému pohybu pracovníkov, ktorý súvisí so vzťahom Švajčiarska s oveľa väčším susedom. A v tomto roku sa konajú voľby.
Čo presne je ekvivalencia?
V niektorých oblastiach finančnej regulácie môže Európska komisia rozhodnúť, že iné krajiny majú rovnocenné normy ako EÚ.
Pokiaľ ide o akciové trhy, požiadavky zahŕňajú vysokú úroveň ochrany investorov a zabránenie obchodovaniu s využitím dôverných informácií. Európska komisia prijala rozhodnutia o rovnocennosti v oblasti poistenia, úverového ratingu a auditu medzi inými oblasťami.
Riadok Švajčiarska ukazuje, že EÚ a najmä Komisia sú pripravené použiť rovnocennosť pri rokovaniach. Ak majú pocit, že môžu byť užitočné pri vyvíjaní tlaku na rokujúceho partnera, sú zjavne ochotní ho použiť.