Psoriáza alebo inak lupienka je ochorenie, pri ktorom si človek veľa vytrpí. Napáda kožu a vytvára ložiská podobajúce sa na červené fľaky s bielymi šupinkami. Niektorí ľudia majú len jedno ložisko, iných trápia ložiská na celom povrchu tela. Výskyt a ich rozloženie nie je doteraz špecialistami v medicíne ešte poriadne overené, stále je rôznorodé. Psoriáza môže byť sprevádzaná aj nepríjemným svrbením v oblasti postihnuté miesta, no nie je to vždy pravidlom.
Psoriáz je mnoho druhov, každá je niečím charakteristická. Napríklad psoriasis vulgaris je klinický názov pre ložiskovú psoriázu, ktorá je najčastejšou formou vyskytujúcou sa u ľudí.

zoufalost

Fľaky bývajú rozmiestnené všade, líšia sa počtom i veľkostne. Ak človek pociťuje svrbenie a škriabe sa, má to následky a zhoršuje to priebeh liečby. Objavia sa kvapôčky krvi, ktoré na ložiskách zaschnú, a tým sa lézie ťažšie a bolestivejšie liečia. Psoriasis guttata je druh vyskytujúci sa málokedy, no ak máte naň podozrenie prejavuje sa ako fliačik v podobe kvapky rozprsknutej na pokožke. Tento typ sa ľahšie lieči, streptotoková infekcia horných dýchacích ciest, ktorá je tiež mimochodom sprievodným symptómom, sa dá do dvoch týždňov napraviť. Máte však takmer 90 percentnú šancu opätovnej nákazy v podobe Psoriasis vulgaris. Ostatné druhy psoriáz sa vyskytujú ešte menej a odlišujú sa určitými znakmi ako sú pľuzgiere naplnené sterilným hnisom alebo šupinaté bodky s rozdielnym tvarom a priemerom.

Ak váš boj s psoriázou stále prehrávate a vaša chuť do života pomaly mizne, nebojte sa. Psoriáza je ochorenie, ktoré postihuje skoro polovicu sveta, rýchlo sa šíri, aj keď nie je vôbec infekčná – čiže sa ňou od postihnutého nedá nijako nakaziť. Príčiny vzniku nie sú doteraz jasné, no má to niečo spoločné s poruchami lymfocytov, hlavne skupiny T. Tie fungujú v tele ako nejaký spúšťač v boji proti infekcii. V koži sa objavujú potom červené fľaky a kožné bunky sa neprestajne delia, čo je následkom šupinatenia. Jeden fakt existuje, a to je ten, že psoriáza je geneticky podmienená. Môžu ju spôsobovať aj stresy, alkohol aj prekonanie závažnej choroby, napríklad angíny.

kožní nemoc

Liečba spočíva v absolvovaní návštevy lekára, ktorý zvolí najlepší postup liečby. Môžete sa liečiť priamou aplikáciou mastí na ložiská alebo podstúpiť fototerapiu, čo je liečba ultrafialovým svetlom. Liečba liekmi sa pacientom zdá byť neúčinná, no nemusia zúfať. Zistilo sa totiž, že pobyt pri mori a celkovo na slnku lieči kožu a fľaky zmiznú. Nepodceňujte však liečbu a natierajte postihnuté miesta aj po ich zmiznutí.